Jednostavno knjigovodstvo

Autor admin, Svibanj 21, 2015, 02:00:58 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

admin

#1
Sve neprofitne organizacije (udruge) dužne su voditi uredno financijsko poslovanje sukladno Uredbi o neprofitnom računovodstvu.

Neprofitne organizacije u pravilu vode dvojno knjigovodstvo.

Jednostavno računovodstvo mogu voditi udruge čija vrijednost imovine u prethodne tri godine na godišnjoj razini manja je od 230.000,00 kn I čiji je godišnji prihod u prethodne tri godine na godišnjoj razini manji od 230.000,00 kn, a osnovane su prije 1.1.2009.g.

Ukoliko oba dva uvjeta nisu zadovoljena, udruga je dužna voditi dvojno knjigovodstvo. Za vođenje jednostavnog računovodstva nije Vam potreban računovođa, ali je potrebno imati osobu koja se razumije u jednostavno knjigovodstvo. Za vođenje dvojnog knjigovodstva vam je potreban računovođa.

Udruge koje vode jednostavno knjigovodstvo su od 1.1.2015. dužne sastavljati godišnji financijski izvještaj.

Neprofitne organizacije koje su osnovane nakon 1.1.2009. godine i koje su bile obvezne voditi dvojno knjigovodstvo ukoliko zadovoljavaju uvjete o prihodima i imovini nakon protoka od 3 godine mogu se odlučiti hoće li voditi računovodstvo prema načelima dvojnog ili prema načelima jednostavnog knjigovodstva.
Odluku o korištenju ove mogućnosti vođenja knjigovodstva za tekuću poslovnu godinu donosi osnivač neprofitne organizacije u roku predviđenom za podnošenje financijskih izvještaja za prethodnu poslovnu godinu, a o nastaloj promjeni izvještava Ministarstvo financija popunjavanjem RNO-P obrasca uz koji prilaže navedenu odluku. http://www.mfin.hr/hr/neprofitno-racunovodstvo

U nastavku dajemo kratki vodič kroz JEDNOSTAVNO KNJIGOVODSTVO

Poslovne knjige u jednostavnom knjigovodstvu:
1. Knjiga primitaka i izdataka
2. Knjiga blagajne
3. Knjiga ulaznih računa
4. Knjiga izlaznih računa
5. Popis dugotrajne nefinancijske imovine
6. Pomoćne knjige (prema potrebi)

Knjiga primitaka i izdataka sadrži najmanje sljedeće podatke: redni broj, broj i datum knjigovodstvene isprave na temelju koje se unosi podatak u knjigu prihoda i rashoda, naziv knjigovodstvene isprave koja je osnova za knjiženje (npr. ugovor, izvod, račun...), opis poslovne promjene, iznos prihoda i rashoda.

Knjiga blagajne sastoji se od blagajničkih izvještaja koji se mogu voditi na godišnjoj, mjesečnoj ili dnevnoj bazi. U Blagajnički izvještaj unose se kronološkim redom podaci o izvršenim gotovinskim uplatama i isplatama. Blagajnički izvještaj sadrži najmanje sljedeće podatke: redni broj, datum i broj knjigovodstvene isprave, opis, iznos.

Primjer knjige prihoda i rashoda, Primjer blagajničkog izvještaja, Primjer uplatnice, Primjer isplatnice https://app.box.com/s/9nvt11ewsnvinzd0l5he47jy5wjlzbzk

Pomoćne knjige vodite prema potrebi. Primjeri pomoćnih knjiga su: knjiga putnih naloga, obračun plaća, obračun honorara i dr.
Možete li izravno i iz prve odgovoriti otkud, zapravo, izvire vaše stvaralaštvo? Je li to genetski kod, je li to i ovaj korijen, je li to mozak, je li to duša i vaše veliko iskustvo, ili je to uz pomoć neba?