INTEGRACIJA

irh Projekt "Izgradnja društva dobrodošlice" uz podršku i suradnju s UNHCR-om, agencijom UN-a za izbjeglice...

VOLONTERSKI CENTAR

VCST Volonterski centar Split je ujedno i Regionalni volonterski centar za područje Dalmacije...

MI CENTAR

MI CENTAR Mi Centar za pomoć u kući je socijalna ustanova čija je svrha osigurati što duži boravak starijih u svom domu...

ZAKLADA DADIĆ

Zaklada DadićSvrha Zaklade je promicanje razvoja civilnoga društva i pružanje financijske pomoći učenicima i studentima...

ZELENA MREŽA

mreza Zelena mreža d.o.o. društveno poduzeće koje djeluje u području zelenog poduzetništva kao aktivator zajednice...

SENIORI.HR

senioriPortal za poboljšanje pristupa relevantnim informacijama za stariju populaciju, članove obitelji...

Utorak, 24 Siječanj 2012 10:00

Poljoprivreda u malim ruralnim zajednicama s pretežno starijim stanovnicima

Kašić, Krupa, Jagma i brojne slične sredine pate od manjka ljudi mlađe dobi, koji se otežano vraćaju jer ne vide priliku za prosperitet. Stariji s vremenom gube snagu i ne uspijevaju pokrenuti razvitak. Obnova takve zajednice nužno podrazumijeva i obnovu poljoprivrede. Osim ljudskih snaga potrebna je mehanizacija ali i organiziran pristupu tržištu.

Različiti su resursi koje takve sredine imaju, pa traže i različite oblike potpore. U nekim sredinama  je nabavljena poljoprivredna mehanizacija, druge su dobile pomoć u osnivanju poljoprivredne zadruge ili udruge, treće nisu imale resursa za samoorganiziranje i za izlazak na tržište, pa su dobile potporu u povezivanju s mlađim i vitalnijim skupinama i zajednicama u okruženju. Udruge s iskustvom su pomogle u pisanju prijedloga donatorima i organiziranju, zadruge su otvorile štandove za prodaju proizvoda i organizirale prikupljanje proizvoda. Povezivanje temeljeno na interesima (jedni imaju zemlju, a drugi snagu i mobilnost) vodilo je do stvaranja povjerenja i novih načina međusobne potpore.

Pročitano 2327 puta