INTEGRACIJA

irh Projekt "Izgradnja društva dobrodošlice" uz podršku i suradnju s UNHCR-om, agencijom UN-a za izbjeglice...

VOLONTERSKI CENTAR

VCST Volonterski centar Split je ujedno i Regionalni volonterski centar za područje Dalmacije...

MI CENTAR

MI CENTAR Mi Centar za pomoć u kući je socijalna ustanova čija je svrha osigurati što duži boravak starijih u svom domu...

ZAKLADA DADIĆ

Zaklada DadićSvrha Zaklade je promicanje razvoja civilnoga društva i pružanje financijske pomoći učenicima i studentima...

ZELENA MREŽA

mreza Zelena mreža d.o.o. društveno poduzeće koje djeluje u području zelenog poduzetništva kao aktivator zajednice...

SENIORI.HR

senioriPortal za poboljšanje pristupa relevantnim informacijama za stariju populaciju, članove obitelji...

Utorak, 24 Siječanj 2012 10:02

Ženske inicijative i poduzetništvo

Žene u zajednicama koje se obnavljaju i ponovno izgrađuju djeluju na više razina, no često je  dominantna njihova uloga u obitelji. Ruralne sredine osobito traže od žena stalno prisustvo u kućama i na imanjima. Nezaposlenost i patrijarhalni odnosi dodatno drže ženu izvan društvenih tijekova. Priliku za društveno uključivanje i samozapošljavanje žene mogu dobiti bavljenjem tradicionalnim zanatima, proizvodnjom suvenira i hrane. Takve poslove mogu obavljati i kod kuće uz ostale obveze. Osim prisutnosti u zajednici i prihoda koje mogu ostvariti, žene često naglašavaju i važnost održavanja kulturnog identiteta svoje zajednice ili skupine putem tradicionalnog veza, tkanja, izrade uporabnih i ukrasnih predmeta, pripremom jela, plesovima i ritualima. Proizvodnja i pružanje usluga u turističke svrhe prilika su za pristup tržištu. Projekti koje smo podržali vodili su u tom smjeru. Osim opreme i materijala ženskim inicijativama omogućena su i nova znanja kako bi se pozicionirali i lakše osigurali plasman. Poticane su i u stvaranju novih kontakata i mreža potpore radi održivosti inicijative i pristupa društvenim tokovima. Uspješni projekti provedeni su u Dvoru, Gračacu, Ličkom Petrovom Selu, Hrvatskoj Dubici i Belom Manastiru.

Pročitano 3865 puta