Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije donijelo je 31. prosinca 2024. godine Program dodjele državnih potpora za provedbu Integriranog teritorijalnog programa 2021. – 2027. Prioritet 1. Industrijska tranzicija hrvatskih regija i Prioritet 3. Razvoj urbanih područja kao pokretača regionalnog rasta i razvoja njihovih funkcionalnih područja te razvoj održivih i zelenih otoka u dijelu koji se odnosi na sudjelovanje gradova kroz ITU mehanizam.
Program možete preuzeti ovdje.
Ministarstvo gospodarstva je 24. prosinca 2024. godine objavilo poziv na dostavu projektnih prijedloga ,,Inovacije novoosnovanih MSP-ova" (Referentni broj: PK.1.1.08.) u okviru Programa konkurentnost i kohezija 2021.-2027.
Poziv ,,Inovacije novoosnovanih MSP-ova" provodi se putem otvorenog postupka dodjele u modalitetu privremenog poziva. Datum početka zaprimanja projektnih prijava je 5. ožujka 2025. godine u 11:00 sati, a projektni prijedlozi će se zaprimati do 9. travnja 2025. u 11:00 sati.
Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava za dodjelu u okviru ovog Poziva je 14.622.642 EUR.
Cilj Poziva je potaknuti:
Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti po pojedinom projektnom prijedlogu je 30.000,00 EUR, a najviši 140.000,00 EUR po pojedinom projektnom prijedlogu.
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva su aktivnosti namijenjene inovacijama koje rezultiraju novim proizvodima koji su novost na tržištu:
Razvoj inovativnog proizvoda
Prihvatljive aktivnosti mogu obuhvaćati sljedeće:
1. Daljnji razvoj tehnološke spremnosti proizvoda, uključujući testiranje, demonstraciju i ugradnju testnih rezultata u završni proizvod te optimizaciju,
2. Prijenos tržišno primjenjivih tehnoloških rješenja, znanja i iskustava (transfer znanja i tehnologije) uključujući povezane savjetodavne usluge i osposobljavanje djelatnika,
3. Reviziju studije izvedivosti,
4. Dizajn proizvoda s ciljem prilagodbe proizvoda zahtjevima tržišta,
5. Zaštitu i upravljanje predmetnim intelektualnim vlasništvom, uključujući prijave za priznanje prava i provođenje postupka za priznanje prava intelektualnog vlasništva i izradu strateškog plana zaštite i upravljanja intelektualnim vlasništvom.
6. Pripremu proizvodnje i ulaganje u probnu proizvodnju, nulta serija.
Priprema lansiranja proizvoda
Prihvatljive aktivnosti mogu obuhvaćati sljedeće:
Maksimalni intenzitet potpore je 85% prihvatljivih troškova.
Prihvatljivi prijavitelj je pravna ili fizička osoba koja je mikro, mali ili srednji poduzetnik, sukladno definiciji veličine poduzeća utvrđenoj u Prilogu I. Definicija malih i srednjih poduzeća Uredbe o općem skupnom izuzeću.
Projektni prijedlozi se podnose elektronički, putem portala informacijskog sustava eKohezija.
Pitanja s jasno naznačenom referencom na Poziv moguće je poslati isključivo putem elektroničke pošte na adresu novoosnovani@mingo.hr, a odgovori na pitanja bit će objavljeni na stranici https://eufondovi.gov.hr/, u okviru odgovarajućeg poziva.
Upiti zaprimljeni na druge adrese neće biti uzeti u obzir, niti će odgovori na tako postavljena pitanja biti objavljeni na način propisan pravilima Poziva.
Natječajnu dokumentaciju možete pronaći na poveznici https://eufondovi.gov.hr/poziv/?id=b598ce04-7318-48b5-94fa-e6725ae47e38.
Ministarstvo gospodarstva je 23. prosinca 2024. godine objavilo poziv na dodjelu bespovratnih sredstava ,,Potpora poduzećima za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja" (Referentni broj: PK.1.3.04) u okviru Programa konkurentnosti i kohezija 2021.-2027.
Poziv ,,Potpora poduzećima za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja" provodi se putem otvorenog postupka dodjele u modalitetu trajnog poziva. Datum početka zaprimanja projektnih prijava je 04. veljače 2025. godine u 11:00 sati, a projektni prijedlozi će se zaprimati do iskorištenja raspoloživih sredstava za predmetni Poziv, a najkasnije do 31. prosinca 2026. u 11:00 sati.
Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava za dodjelu u okviru ovog Poziva je 20.000.000,00 EUR.
Cilj Poziva je pružanje potpore MSP-ovima kako bi povećali međunarodnu konkurentnost ocjenjivanjem sukladnosti i certifikacijom proizvoda, usluga ili procesa u skladu sa zahtjevima međunarodno priznatih normi ili certifikacijskih shema, odnosno olakšati pristup međunarodnom tržištu i povećati konkurentnost MSP-ova kroz dostizanje primjenjive razine međunarodno priznatih normi i standarda kao i sustava upravljanja, kojima se dokazuje razina kvalitete i sigurnosti u razmjeni roba i usluga te pridonosi povjerenju kupaca.
Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti po pojedinom projektnom prijedlogu je 3.000,00 EUR, a najviši 150.000,00 EUR po pojedinom projektnom prijedlogu.
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva su:
1. Certificiranje proizvoda, usluge, procesa
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva odnose se na certifikaciju proizvoda, usluga, procesa, odnosno ocjenjivanje sukladnosti proizvoda, usluge, procesa s određenom normom ili specifikacijom (u skladu s Direktivama ili Uredbama usklađenog zakonodavstva EU i odgovarajućim normama na koje se pozivaju Direktive ili Uredbe).
Prihvatljive projektne aktivnosti mogu biti sve radnje u okviru postupaka ocjenjivanja sukladnosti.
Aktivnosti certifikacije proizvoda, usluga, procesa mogu biti prihvatljive samo ukoliko je neovisno ocjenjivanje sukladnosti provedeno od strane akreditiranog tijela .
Gospodarski subjekt koji je izvršio uslugu izrade tehničkih mapa ne smije ocjenjivati sukladnost dokumentacije koju je sam izradio.
2. Certificiranje sustava upravljanja
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva odnose se na certifikaciju sustava upravljanja i uključuju:
– ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja (kvalitetom ili poslovnim procesima ili uslugama) prema zahtjevima međunarodno priznatih normi za sustave upravljanja ili iz područja usluga (ISO)
– ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja (kvalitetom ili poslovnim procesima ili uslugama) prema zahtjevima tržišno priznatih certifikacijskih shema (poput FSC i/ili PEFC certifikacija, BRC norme, KOSHER, HALAL, EU Ecolabel certifikat (prihvatljiv trošak izrada elaborata za EU Ecolabel certifikat) i sl.).
Aktivnosti certifikacije/certificiranja sustava upravljanja mogu biti prihvatljive samo ukoliko su provedene od strane tijela akreditiranog za uvođenje sustava upravljanja poslovnim procesima i kvalitetom.
Gospodarski subjekt koji je izvršio uslugu izrade tehničkih mapa ne smije ocjenjivati sukladnost dokumentacije koju je sam izradio.
Maksimalni intenzitet potpore je do 75 % prihvatljivih troškova za mikro i mala poduzeće, odnosno 55 % prihvatljivih troškova za srednja poduzeća.
Prihvatljivi prijavitelj je pravna ili fizička osoba koja je mikro, mali ili srednji poduzetnik, sukladno definiciji veličine poduzeća utvrđenoj u Prilogu I. Definicija malih i srednjih poduzeća Uredbe o općem skupnom izuzeću.
Projektni prijedlozi se podnose elektronički, putem portala informacijskog sustava eKohezija.
Pitanja s jasno naznačenom referencom na Poziv moguće je poslati isključivo putem elektroničke pošte na adresu certifikacija@mingo.hr, a odgovori na pitanja bit će objavljeni na stranici https://eufondovi.gov.hr/, u okviru odgovarajućeg poziva.
Upiti zaprimljeni na druge adrese neće biti uzeti u obzir, niti će odgovori na tako postavljena pitanja biti objavljeni na način propisan pravilima Poziva.
Natječajnu dokumentaciju možete pronaći pod poveznicom https://eufondovi.gov.hr/poziv/?id=6d1e4468-2e06-4ab5-a122-1910f9c9734d.
Ministarstvo turizma i sporta započelo je proces e-savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u cilju pripreme Poziva na dostavu projektnih prijedloga ,,Uključivanje djece i mladih u riziku od socijalne isključenosti u sport" (u daljnjem tekstu: Poziv na dostavu projektnih prijedloga) koje je otvoreno do 22. siječnja 2025. godine.
Poziv na dostavu projektnih prijedloga provodit će se u formi otvorenog trajnog poziva u okviru Programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027., Prioriteta P3. Socijalno uključivanje; Specifični cilj ESO4.8. ,,Poticanje aktivnog uključivanja radi promicanja jednakih mogućnosti, nediskriminacije i aktivnog sudjelovanja te poboljšanje zapošljivosti, posebno za skupine u nepovoljnom položaju".
Opći cilj Poziva je povećanje socijalne uključenosti ranjivih skupina provedbom programa sportskih i sportsko-rekreativnih aktivnosti.
Poziv je usmjeren poboljšanju pristupa pripadnika ranjivih skupina (djeca i mladi u riziku od socijalne isključenosti, djeca s teškoćama u razvoju te djeca i mlađe punoljetne osobe s problemima u ponašanju) sportskim i sportsko-rekreativnim aktivnostima, s ciljem povećanja njihove socijalne uključenosti.
Cilj savjetovanja je dobiti povratne informacije potencijalnih prijavitelja i partnera o uvjetima Poziva, a kako bi se identificirale specifične sektorske potrebe.
Pozivamo predstavnike zainteresirane javnosti da najkasnije do 22. siječnja 2025. godine dostave svoje prijedloge i komentare na predloženi Nacrt ključnih elementa Poziva na dostavu projektnih prijedloga putem portala e-Savjetovanje.
Ministarstvo gospodarstva je 23. prosinca 2024. godine objavilo poziv na dostavu projektnih prijedloga ,,Potpora poduzećima za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja" (Referentni broj: PK.1.3.04) u okviru Programa konkurentnosti i kohezija 2021.-2027.
Poziv ,,Potpora poduzećima za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja" provodi se putem otvorenog postupka dodjele u modalitetu trajnog poziva. Datum početka zaprimanja projektnih prijava je 04. veljače 2024. godine u 11:00 sati, a projektni prijedlozi će se zaprimati do iskorištenja raspoloživih sredstava za predmetni Poziv, a najkasnije do 31. prosinca 2026. u 11:00 sati.
Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava za dodjelu u okviru ovog Poziva je 20.000.000,00 EUR.
Cilj Poziva je pružanje potpore MSP-ovima kako bi povećali međunarodnu konkurentnost ocjenjivanjem sukladnosti i certifikacijom proizvoda, usluga ili procesa u skladu sa zahtjevima međunarodno priznatih normi ili certifikacijskih shema, odnosno olakšati pristup međunarodnom tržištu i povećati konkurentnost MSP-ova kroz dostizanje primjenjive razine međunarodno priznatih normi i standarda kao i sustava upravljanja, kojima se dokazuje razina kvalitete i sigurnosti u razmjeni roba i usluga te pridonosi povjerenju kupaca.
Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti po pojedinom projektnom prijedlogu je 3.000,00 EUR, a najviši 150.000,00 EUR po pojedinom projektnom prijedlogu.
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva su:
1. Certificiranje proizvoda, usluge, procesa
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva odnose se na certifikaciju proizvoda, usluga, procesa, odnosno ocjenjivanje sukladnosti proizvoda, usluge, procesa s određenom normom ili specifikacijom (u skladu s Direktivama ili Uredbama usklađenog zakonodavstva EU i odgovarajućim normama na koje se pozivaju Direktive ili Uredbe).
Prihvatljive projektne aktivnosti mogu biti sve radnje u okviru postupaka ocjenjivanja sukladnosti.
Aktivnosti certifikacije proizvoda, usluga, procesa mogu biti prihvatljive samo ukoliko je neovisno ocjenjivanje sukladnosti provedeno od strane akreditiranog tijela .
Gospodarski subjekt koji je izvršio uslugu izrade tehničkih mapa ne smije ocjenjivati sukladnost dokumentacije koju je sam izradio.
2. Certificiranje sustava upravljanja
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva odnose se na certifikaciju sustava upravljanja i uključuju:
– ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja (kvalitetom ili poslovnim procesima ili uslugama) prema zahtjevima međunarodno priznatih normi za sustave upravljanja ili iz područja usluga (ISO)
– ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja (kvalitetom ili poslovnim procesima ili uslugama) prema zahtjevima tržišno priznatih certifikacijskih shema (poput FSC i/ili PEFC certifikacija, BRC norme, KOSHER, HALAL, EU Ecolabel certifikat (prihvatljiv trošak izrada elaborata za EU Ecolabel certifikat) i sl.).
Aktivnosti certifikacije/certificiranja sustava upravljanja mogu biti prihvatljive samo ukoliko su provedene od strane tijela akreditiranog za uvođenje sustava upravljanja poslovnim procesima i kvalitetom.
Gospodarski subjekt koji je izvršio uslugu izrade tehničkih mapa ne smije ocjenjivati sukladnost dokumentacije koju je sam izradio.
Maksimalni intenzitet potpore je do 75 % prihvatljivih troškova za mikro i mala poduzeće, odnosno 55 % prihvatljivih troškova za srednja poduzeća.
Prihvatljivi prijavitelj je pravna ili fizička osoba koja je mikro, mali ili srednji poduzetnik, sukladno definiciji veličine poduzeća utvrđenoj u Prilogu I. Definicija malih i srednjih poduzeća Uredbe o općem skupnom izuzeću.
Projektni prijedlozi se podnose elektronički, putem portala informacijskog sustava eKohezija.
Pitanja s jasno naznačenom referencom na Poziv moguće je poslati isključivo putem elektroničke pošte na adresu certifikacija@mingo.hr, a odgovori na pitanja bit će objavljeni na stranici https://eufondovi.gov.hr/, u okviru odgovarajućeg poziva.
Upiti zaprimljeni na druge adrese neće biti uzeti u obzir, niti će odgovori na tako postavljena pitanja biti objavljeni na način propisan pravilima Poziva.
Natječajnu dokumentaciju možete pronaći pod poveznicom https://eufondovi.gov.hr/poziv/?id=6d1e4468-2e06-4ab5-a122-1910f9c9734d.
Komisija je danas od Hrvatske primila šesti zahtjev za plaćanje u iznosu od 835,6 milijuna eura (bez pretfinanciranja) u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost. Šesti zahtjev za plaćanje povezan je s ostvarenjem 26 ključnih etapa i ciljnih vrijednosti. Obuhvaća reforme usmjerene na upravljanje i transparentnost, kao što su borba protiv korupcije, unapređenje sustava plaća u javnom sektoru, jačanje upravljanja poduzećima u državnom vlasništvu i modernizacija javne nabave.
Reformama se također podupire zelena tranzicija, promiču geotermalna istraživanja, razvoj vodika i unapređenje vodnog sektora te podupire razvoj električnih autonomnih vozila. Zahtjev obuhvaća i važna ulaganja u područjima zdravlja, kibernetičke sigurnosti i digitalizacije javne uprave. Uključuje i ulaganja u zaštitu od poplava, elektroenergetsku međupovezanost za otoke, jačanje energetske sigurnosti razvojem sustava obnovljivih izvora energije, poboljšanjem mreže te ulaganjem u ključne infrastrukturne projekte, kao i obnovu zgrada oštećenih potresom.
Komisija će ocijeniti u kojoj je mjeri Hrvatska ostvarila ključne etape i ciljne vrijednosti povezane s ovim zahtjevom za plaćanje. Svoju će preliminarnu ocjenu zatim dostaviti Gospodarskom i financijskom odboru Vijeća. Hrvatski nacionalni plan za oporavak i otpornost financirat će se sredstvima u iznosu od 10 milijardi eura.
Više informacija o hrvatskom planu dostupno je na internetu.
Na sastanku održanom 17. i 18. prosinca 2024. u Zagrebu Odbor za praćenje Programa Dunavske regije 2021. – 2027. odobrio je 30 projekata iz 2. poziva na dostavu projektnih prijedloga. Za financiranje su odobreni projekti u vrijednosti od oko 50 milijuna eura Interreg sredstava.
Program u okviru cilja Europske teritorijalne suradnje pruža podršku suradnji država dunavske regije te u teritorijalnom smislu obuhvaća ukupno četrnaest država. Osim Hrvatske, u Programu sudjeluje još 8 država članica Europske unije: Austrija, Bugarska, Češka, Mađarska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Njemačka te 5 država nečlanica EU: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Moldavija i Ukrajina.
Najviše projekata financirano je kroz Specifični cilj 3.3 (Jačanje uloge kulture i održivog turizma u gospodarskom razvoju, socijalnoj uključenosti i društvenim inovacijama), gdje je odobreno 6 projekata, te Specifični cilj 4.2 (Povećani institucionalni kapaciteti za teritorijalno i makroregionalno upravljanje), gdje je također odobreno 6 projekata.
Hrvatski partneri sudjeluju u 26 odobrenih projekata s ukupno 36 ugovora, kroz koje su osigurali oko 4,9 milijuna eura Interreg sredstava.
Za usporedbu, u financijskoj perspektivi 2014. – 2020. u okviru drugog poziva na dostavu projektnih prijedloga hrvatski partneri sudjelovali su u 17 projekata s ukupno 31 ugovorom kroz koje su osigurali oko 3,4 milijuna eura Interreg sredstava.
Do sada su kroz dva odobrena poziva na dostavu projektnih prijedloga hrvatski partneri ostvarili 115 ugovora u vrijednosti od oko 15 milijuna eura Interreg sredstava, što za oko 4 puta premašuje iznos koji je Republika Hrvatska uložila u Program u ovom programskom razdoblju.