Cilj: Edukacije o odnosu prema suicidalnom ponašanju i pružanje savjetodavnih usluga suicidalnim osobama i članovima njihovih obitelji
Trajanje: Od 2002 - 2004
Korisnici: Suicidalne osobe / Mladi / Prosvjetni radnici / Starije osobe
Donatori: Poglavastvo Grada Splita i Ministarstvo u Vladi RH
Duže vrijeme zamišljan i pripreman program Centra za prevenciju suicida krenuo je s realizacijom u 2001. godini. Zainteresirani za problematiku i odgovarajući na potrebu zajednice za ovakvom uslugom, predložili smo program Poglavarstvu grada Splita i Vladinom uredu za udruge, nakon čega je prihvaćen i financijski podržan od strane Ministarstva zdravstva RH, te Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu Poglavarstva grada Splita.
Centar za prevenciju suicida je formiran kao mjesto na kojem će se omogućiti visoko rizičnim skupinama da uz kvalificiranu i stručnu pomoć pokušaju izabrati rješenje svojih teškoća drugačije od čina samoubojstva.
Aktivnosti su prema potrebama rizičnih pojedinaca i potrebama zajednice usmjerene na povećanje javnog razumijevanja čina suicida, posebno na naglašavanju važnosti ozbiljnog odnosa prema prijetnjama suicidom i pokušajima suicida, treninzima za volontere i profesionalno osoblje na području prepoznavanja, procjene i rada s visoko rizičnim grupama, te rad s različitim dobnim skupinama osoba rizičnog ponašanja.
Jedan od prvih ciljeva bio je prikupljanje podataka od strane odgovarajućih ustanova o pokušanim i izvršenim suicidima u poslijednjih pet godina, u koju svrhu je kontaktiran županijski i državni zavod za statistiku, a rezultati, te opis fenomena i namjera realizacije programa su u obliku deskriptivnog članka objavljeni u zborniku radova "Prevencija poremećaja kod djece i mladih u lokalnoj zajednici" u izdanju Povjerenstva Vlade RH za prevenciju poremećaja u ponašanju djece i mladeži i zaštitu djece s poremećajima u ponašanju, Zagreb, 2000. (Janković,J., Bašić,J.).
Slijedom informacija o početku realiziranja ove ideje, javili su se novinari dnevnika "Slobodna Dalmacija" i tjednika "Feral Tribune" u kojima su objavljeni članci o početku programa. Dostupni mediji su očigledno motivirali pojedince koji su pokušali suicid, ili su o istom razmišljali, tako da su ubrzo uslijedile telefonske intervencije i zakazivanje susreta u prostorima udruge, gdje im je pružana podrška i savjetovanje.
Istovremeno su se obratili i pojedinci zainteresirani za volontiranje u programu, a obavljen je i kontakt s budućim suradnikom Tonijem Maglicom, koji je diplomirao socijalnu pedagogiju s temom suicida. Suradnici su kroz kraću edukaciju upoznati s najbitnijim značajkama pojave, znakovima prepoznavanja suicidalnih pojedinaca, postupcima u intervenciji, te je dogovorena buduća suradnja kada bude moguća realizacija cjelodnevne intervencije prema rizičnim pojedincima. Kako je to još uvijek jedna od većih teškoća i nije ju moguće realizirati bez značajnije financijske podrške, educirani volonteri će sukladno njihovim mogućnostima biti angažirani na dodatnoj pomoći osobama koje su se osobno obratile za pomoć.
Nadalje je, s ciljem kliničke obrade korisnika i praćenja pojave kontaktirana izdavačka kuća ACER u Australiji s kojima smo već imali suradnju, te je nabavljen dijagnostički materijal Suicidal Ideation Questionare i Suicidal Behavior History Form koji su prevedeni i prilagođeni za primjenu na različitim rizičnim populacijama.
Za vrijeme ovih aktivnosti prikupljana je dodatna literatura i pripreman priručnik za prevenciju suicida kao informativni materijal o simptomima koji ukazuju na mogući pokušaj suicida, o mitovima i činjenicama vezanim za suicid, načinima pomoći pojedinim rizičnim kategorijama, te informacijama o karakteristikama indirektno ugrožene populacije, tj. o članovima obitelji koji ostaju nakon što je suicid počinjen, ili su indirektno ugroženi pokušajem suicida. U priručniku su sažete informacije koje mogu pomoći identifikaciji suicidalnog ponašanja, te ponuđena rješenja u situacijama suočavanja sa suicidalnom osobom. Upoznavanje sa činjenicom šta se može učiniti za suicidalnu osobu, kao i sa modelom intervencije u krizi ohrabruje aktivnost prevencije suicida. Kategorije populacije koja radi s mladima, kao i sa starijim osobama koje su dvije skupine posebno istaknute kao rizične, potrebno je učiniti što osjetljivijima za ovu problematiku, te ovaj priručnik smatramo značajnim doprinosom u aktivnosti prevencije.
Korištenjem postojećeg prostora udruge za rad omogućilo se suicidalnim osobama da potraže i dobiju pomoć u kriznim trenucima želje za suicidom ili nakon pokušaja suicida, a u daljnjem radu će se omogućiti uvjeti i za grupni rad, te za cjelodnevno pružanje pomoći putem telefona. Privremene poteškoće realizacije poslijednjeg su već naveden u prethodnom dijelu opisa.
Od početka smo kao korisnike planirali sve zainteresirane za navedenu problematiku, pojedince koji direktno rade i/ili žive s populacijama u kojima postoje rizične skupine, te osobe direktno ugrožene suicidalnom prijetnjom. Na taj će se način razviti socijalna odgovornost pojedinaca kroz informiranje i edukaciju o pojavnosti, uzrocima i mogućnostima pomoći suicidalnim osobama i obiteljima osoba koje su izvršile suicid, ali i direktno pomoći suicidalnim osobama kroz kontinuirano praćenje, savjetovanje, podršku i dodatnu pomoć u suradnji s relevantnim zdravstvenim i socijalnim institucijama na području grada, kako bi se smanjio broj počinjenih i pokušanih suicida.
Kako je već spomenuto, rizičnim pojedincima omogućen je telefonski i osobni kontakt. Pruženo je 120 sati telefonskog savjetovanja za 35 korisnika, od kojih 10 višekratno, te podrška i savjetovanje za 8 pojedinaca višekratno u prostoru udruge. Moramo napomenuti kako je za budući rad prioritetno osiguravanje telefonske linije samo za ovu svrhu, jer razgovori s korisnicima u prosjeku traju oko 2 sata. Osim direktnih korisnika za sada je uključeno sedam volontera, te jedan stručni suradnik.
Praćenjem karakteristika ugrožene skupine, evidencijom telefonskih i osobnih kontakata s ugroženom populacijom, kao i praćenjem efekata intervencija od strane Centra za sada možemo reći kako su svi koji su nas kontaktirali izrazili zadovoljstvo postojanjem ovakve ustanove, ali i primjedbu na radno vrijeme Centra, jer su njihove potrebe za intervencijom veće u noćnim satima. Određeni broj se odlučio i na dolazak u prostore udruge, te ponovljene posjete kako bi pokušali pronaći izlaze iz teškoća koje su ih dovele do suicidalnog stanja. Suradnici, kao i pojedinci kojima smo dostavili priručnike su pozitivno ocijenili navedene aktivnosti i redovito nas kontaktiraju po pitanju pomoći osobama s kojima su u kontaktu, a koji pripadaju rizičnoj skupini.
Tijekom 2002. godine, nastavljen je projekt Centra za prevenciju suicida uz financijsku potporu Poglavarstva grada Splita i Vladinog ureda za udruge putem ugovora s Državnim zavodom za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži. Nastojala se povećati socijalna odgovornost članova zajednice kroz informiranje i edukaciju o pojavnosti i uzrocima suicida, kao i mogućnostima pomoći suicidalnim osobama i njihovim obiteljima.
Educiranjem mladih zainteresiranih za problematiku suicida usvojeno je prepoznavanje karakteristika suicidalnog ponašanja kod vršnjaka, a sličnim je projektom u 2003. g. planirano educirati nastavnike koji su u svakodnevnom kontaktu s mladim osobama. U pružanju pomoći suicidalnim osobama tijekom protekle godine bili su uglavnom angažirani profesionalci, navedeni kao članovi projektnog tima. Prikupljana je dodatna literatura i pripreman priručnik za prevenciju suicida mladih osoba. Tiskan je u siječnju 2003.g. u izdanju od 500 primjeraka i predstavlja dodatni izvor informacija o simptomima koji ukazuju na mogući pokušaj suicida, o mitovima i činjenicama vezanim za suicid, načinima pomoći mladim suicidalnim osobama, te direktnim uputama potencijalnim pomagačima i/ili pojedincima direktno i indirektno ugroženim pokušajem suicida. Zajedno s prethodno izdatim priručnikom za prevenciju "Razumjeti suicid", priručnik pod naslovom "Bol i nada" sažeto ukazuje na činjenice koje mogu pomoći pri identifikaciji suicidalnog ponašanja mladih, kao i na rješenja u situacijama suočavanja sa suicidalnom osobom.
Centar je i u 2003. godini nastavio aktivnosti pružanja pomoći suicidalnim osobama neposredno u kriznim trenucima ili nakon pokušaja suicida. Kroz javno informiranje o pojavnosti i uzrocima suicida, te mogućnostima pomoći suicidalnim osobama i njihovim obiteljima, kao i distribucijom do sada tiskanih priručnika, nastojala se povećati socijalna osjetljivost, osjećaj odgovornosti i aktivnost članova zajednice. Tijekom 2003. pružene su usluge savjetovanja, podrške i dodatne pomoći u suradnji s relevantnim zdravstvenim i socijalnim institucijama na području grada za 15 pojedinaca. Neki od njih su kontinuirano praćeni od samog početka rada s ovom rizičnom populacijom. Centar je 2003. dobio financijsku potporu od Grada Splita, te Državnog zavoda za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži nakon predloženog projekta edukacije nastavnika u splitskim srednjim školama. Kako uspjeh prevencije ovisi o educiranosti potencijalnih pomagača, ranoj identifikaciji i adekvatnom tretmanu, educiranost nastavnika je pretpostavljena kao nužna kako bi bili u mogućnosti prepoznati rizične pojedince i ukazati im pravovremenu pomoć.
Nastavnike je, također, bilo nužno upozoriti na kritične trenutke u školskoj situaciji, specifičan pristup ugroženim pojedincima, te na suradnju s odgovarajućim instistucijama u cilju sprječavanja pokušaja suicida. Iz tog razloga su se planirale ciljane radionice na kojima su nastavnici trebali biti educirani o simptomima ponašanja koje ukazuju da se pojedinac – učenik nalazi u presuicidalnom stanju. Tabuiziranje teme, te opće nepoznavanje fenomena pridonosi još uvijek značajnim "tamnim brojkama", skrivanju tragičnog događaja od strane obitelji i osjećaju krivice i sramote kod počinitelja, kao i najbliže rodbine.
Školska sredina, kao i zahtjevi školovanja izazivaju stresne situacije kod učenika, a nastavnici najčešće nisu spremni, a niti educirani da specifičnim teškoćama mladih pristupe na adekvatan način. Obrazovni aspekt školovanja pretpostavljen je odgojnom, a odnosi između učenika i nastavnika najčešće izgrađeni na funkcionalnoj razini prenošenja školskog gradiva. Uz adekvatnu edukaciju ovim se projektom željela povećati osjetljivost nastavnika za učeničku razvojnu problematiku i specifičan problem suicidalnog ponašanja. Nakon početnih kontakata s Uredom za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu kada je projekt predstavljen i zatraženo odobrenje za izvođenje, pripremljen je plan izvođenja edukacije i poslani pozivi svim srednjim školama u Splitu (ukupno 23 srednje škole). U dopisu s prilogom o cilju i sadržaju edukacije, prijavnom formularu i informacijama o udruzi, zamoljeni su ravnatelji da s istim upoznaju nastavnike i motiviraju ih za prisustvovanje edukaciji. U dogovorenom je roku primljeno 18 prijava nastavnika i stručnih suradnika iz 6 srednjih škola s područja Splita. Naknadno su zainteresirani učesnici pismeno obaviješteni o terminu susreta, pripremljeni su im pisani materijali, te priručnici za prevenciju suicida mladih koji su bili rezultat prošlogodišnjeg projekta. Predviđeni priručnik za prevenciju suicida u školama bio je u pripremi i ciljano nedovršen kako bi se tijekom edukacije prikupile dodatne informacije od strane nastavnika.
U edukaciji su učesnici kroz izlaganje teorije, diskusiju i vježbe usvojili informacije o karakteristikama pojave, te stekli znanja potrebna za procjenu ozbiljnosti situacije kod rizičnih pojedinaca. Primjenom specifičnog instrumentarija , te njihovim osobnim iskustvenim iskazima prikupljeni su važni podaci upotrebljeni kao smjernice u završavanju pisanja priručnika za nastavnike koji je bio planiran kao dio projekta. Nažalost, slab odaziv nastavnika nije omogućio realizaciju projekta u predviđenom opsegu. Učesnicima je ostavljena mogućnost budućeg kontakta prema potrebi.
Tijekom 2004.g. direktna pomoć putem telefona pružena je za 35 korisnika, jednom ili višekratno u ukupnom trajanju od 200 sati telefonskog razgovora. Osobnim kontaktom s ciljem podrške u pronalaženju drugačijih načina rješavanja teškoća bilo je obuhvaćeno 19 korisnika, između kojih je bilo 5 osoba iz drugih županija. Redovito višegodišnje kontaktiranje je nastavljeno sa 8 rizičnih osoba. Zainteresiranim pojedincima i udrugama je distribuirano oko 500 priručnika tiskanih u prethodnim projektnim periodima. Usluge se i dalje pružaju u prostoru udruge u okviru osmosatnog radnog vremena.
Usluge savjetovanja, podrške i dodatne pomoći u suradnji s relevantnim zdravstvenim i socijalnim institucijama na području grada realizirane su za 12 pojedinaca.
Izlazak drugog priručnika "Bol i nada" medijski je popraćen u lokalnim dnevnim novinama, kao i na više lokalnih radio stanica, a naknadni telefonski kontakti kao rezultat spomenutih promocija ostvareni su s pojedincima iz Zagreba, Pule, Dubrovnika, Knina i Imotskog.
Djelomično je nastavljeno s aktivnostima educiranja nastavnika s ciljem organiziranja školskog sustava za prevenciju, prepoznavanja rizičnih pojedinaca i pružanja pravovremene pomoći realiziran je u sporadičnim susretima, te tiskanjem priručnika za prevenciju suicida u školi. Priručnik je, kao i prethodna dva, tiskan u 500 primjeraka, a uz sintezu sadržaja prethodnih, poseban dio je posvećen prevenciji ove pojave u školskoj sredini.
U našim školama još uvijek nisu razvijeni programi prevencije suicida, niti je izražena svjesnost o mogućnosti pojavljivanja takvog ponašanja. Osnovna znanja o suicidu uvijek mogu podići razinu svjesnosti o mogućnosti suicidalnog ponašanja kod učenika, adekvatan pristup u trenucima krize, te kontaktiranje stručnjaka koji će nastaviti pružati podršku u razrednoj sredini. U priručniku o prevenciji suicida u školi izložene su najvažnija obilježja ove pojave s posebnim osvrtom na školsku situaciju i uloge relevantnih skupina u prevenciji i intervenciji suicidalnosti.
Naziv projekta: "Creating Welcoming Communities" Trajanje projekta: od 2017.Implementing partner: Udruga "MI" - Split Donator:...
Trajanje: od 1998.- nadalje Dosadašnji donatori: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva AED Ured za udruge Vlade RH Ministarstva...
Trajanje:Od 1998 - kontinuirano Korisnici: Starije osobe, VolonteriDonatori:CNF, Ministarstvo u Vladi RH; Poglavarstvo Grada...
Cilj: Pruža usluge udrugama u regiji, promiče i razvija volonterski rad i međusektorsku suradnju. (Do)sadašnji projekti: Program...
Projekt PROCAREFUL - PRO.active CARE F.or U.sers L.ife podržava Interreg CENTRAL EUROPE Program uz sufinanciranje iz Europskog...
Projekt „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u implementaciji Europskog stupa socijalnih prava u Hrvatskoj“ Razdoblje trajanja...
Kroz projekt „Najjača karika-volontiraj za sebe, volontiraj za druge“ Udruga „MI“–Split i „ZvoniMir“ će ojačati kapacitete 10...
U sklopu Poziva na dostavu projektnih prijedloga “Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice”, Mreža...
Centar za cjeloživotno obrazovanje i kulturu Zlatna vrata je nositelj projekta Aktiviraj se i kreni! razvoj programa za aktivno...
Projekt "Radius V" je usmjeren na kreiranje poticajnog okruženja za razvoj volonterstva kroz uspostavljanje jedinstvene...
Trajanje: od 1.07.2007. Donator: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva Program je dio cjelovitog Programa regionalnog...
Cilj: Unaprijeđenje izvan-institucionalnih socijalnih usluga starijim građanima Splita prilagođenih potrebama korisnika uz...
Pro-NGO - kvalitetnijim upravljanjem do društvenih promjena je projekt usmjeren na jačanje kapaciteta organizacija civilnog...
Kvaliteta života starijih ljudi odražava se na ukupnu kvalitetu života u zajednici pa i na sustav vrijednosti. U društvu...
Projekt "Društveno poduzetništvo u turizmu “Inovativni volonturistički proizvod" s provedbom je započeo 17. rujna 2020. Nositelj...
Dobrovoljno vatrogasno društvo Klis nositelj je projekta "Klis u centru“ Partnerstvo za aktivnu zajednicu" poziva "Prostori...
Kroz Zaželi - program zapošljavanja žena, cilj je osnažiti i unaprijediti radni potencijal teže zapošljivih žena i žena s nižom...
Naziv projekta: Aktivna i kvalitetna starost Naziv korisnika/ partnera uprojektu: korisnik: Udruga MI- Split; partneri: udruga...
Međunarodni projekt "Volonteri kao snaga solidarnosti u vremenima krize" financiran je iz programa Europa za građane. Nositelj...
U partnerstvu Udruge "MI"- Split, Centra za socijalnu skrb Split i MI Centra za pomoć u kući, a uz financijsku podršku...
Projekt "Žene rade" s provedbom je na području Općine Kistanje započeo 22. veljače 2019., a trajat će do 22. kolovoza 2021....
Naziv projekta: Prilika za rad Trajanje projekta: 30 mjeseci Nositelj projekta: Općina Klis Projektni partneri: Općina Dugopolje Općina...
S provedbom je u studenom 2017. započeo jednogodišnji projekt "Zaštita prava starijih osoba - promocija, informacija, edukacija",...
Naziv projekta: "Volonteri iz školskih klupa" Trajanje projekta: 18 mjeseci (01.06.2017. – 30.11.2018.) Nositelj projekta:...
'Hrvatska volontira - pozitivna struja volonterstva' naziv je projekta, kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog...
Naziv projekta: "Zaštita starijih osoba razmjenom iskustva i znanja stručnih osoba te putem edukativnih, savjetodavnih i...
Naziv projekta: "Volontiraj protiv nasilja" Trajanje projekta: 12 mjeseci (1.11.2016.-31.10.2017.)Nositelj projekta: Udruga "MI" -...
Naziv projekta: Optimizing Volunteer Services in Times of Refugee Crisis Trajanje projekta: 1.9.2016. – 30.11.2017. Vrijednost...
TRAJANJE 18 mjeseci, 15.4. 2016.-14.10.2017. PARTNERI: Nositelj koordinator: Udruga „MI“ - Split HR Partner: Udruga za razvoj...
Broadening the field of cooperation – corporate volunteering as an innovative form of philanthropy and a resource for civil...
Trajanje projekta: 16 mjeseci (12.2.2015. - 12.6.2016.) Vrijednost projekta: 153.253,77€ Opći cilj: Podržati socijalnu inkluziju i povećati...
Naziv projekta QUALITYWATCH: Aktivna uloga organizacija civilnog društva u praćenju i promociji kvalitete u visokom obrazovanju u...
U okviru Europskog socijalnog fonda, Udruga MI nositelj je projekta "Solidarnost i kvaliteta u pružanju socijalnih usluga" koji je...
Projekt “Za bolji početak” dio je obuhvatnog UNICEF- ovog programa i akcije pod nazivom: Igraj za naše boje – naša zajednica za...
Nositelj projekta: Volonterski centar Osijek Trajanje projekta: 1 godina (prosinac '10 – prosinac '11) Vrijednost projekta:...
Nositelj:Općina Kistanje Partner:Udruga Mi Donator:EU IPA 2007 Trajanje:18 mjeseci (ožujak 2014.-lipanj2015) Područje: Općina Kistanje,...
Trajanje projekta: 12 mjeseci (svibanj 2011 - travanj 2012) Vrijednost projekta: € 109.855 Geografski fokus: Županije...
Provodeći program "Izgradnja održivih zajednica na PPDS-u" u suradnji s Uredom visokog povjerenika za izbjeglice u Hrvatskoj...
Opći cilj: Osigurati bolje prepoznavanje i korištenje potencijala kojeg volontiranje ima u prevenciji nasilja među mladima kroz...
"Skrb o starijima u PPDS-u kroz volonterski rad i sudjelovanje zajednice" naziv je novog IPA projekta kojeg će provoditi Udruga...
Trajanje projekta: 12 mjeseci (svibanj 2011 - travanj 2012) Vrijednost projekta: € 109.855 Geografski fokus: Županije...
Cilj:Udruga Mi kao lokalni partner za Dalmaciju, pruža tehničku pomoć i sudjeluje u administriranju malih financijskih potpora za udruge...
Trajanje:Od 2004Korisnici:Starije osobeDonatori:CNF, INA, Europska zajednica, Ministarstvo u vladi RHCilj: Neprofitna...
Udruga je osnovala tri organizacije s kojima surađuje i dijeli resurse: Zakladu "Kajo Dadić" čija je djelatnost potpora studentima...
Cilj: Savjetovanje, pravne i usluge socijalnog rada u savjetovalištu i na terenu s ciljem trajnog rješavanja izbjegličkog statusa....
Donatori: CARETrajanje: Projekt je započeo 15. svibnja 2004., a trajao je do kraja listopada 2005.Udruga Mi je od listopada...
Donatori: OSCE Kratko opis:Udruga MI, uz potporu organizacije OESS (OSCE) krajem lipnja 2005. počela je s aktivnostima vezanih za...
Donatori: OSCEUkratko opis:U sklopu projekta predstavnici zadarskih udruga imali su priliku razviti plan i strategiju...
Udruga je osnovala tri organizacije s kojima surađuje i dijeli resurse: Zakladu "Kajo Dadić" čija je djelatnost potpora studentima slabijeg...
U prostoru Sinjske 7, djeluje i knjižnica. Od 1999. godine Udruga Mi posuđuje knjige iz područja psihologije, socijalnog rada,...
Cilj: Edukacije o odnosu prema suicidalnom ponašanju i pružanje savjetodavnih usluga suicidalnim osobama i članovima njihovih...
Udruga Mi je od listopada 2004. uključena kao implementacijski partner Care International-a u projekt "Održivi razvoj u područjima od...
Mobiliziranje resursa lokalne zajednice u rješavanju socijalnih pitanja - provodio se kao pilot projekt 2003. i 2004. godine u...
Opći cil:Unaprijediti socijalnu uključenost starijih građana poticanjem aktivnog starenja i utjecajem na stavove javnosti o ulozi...
Opći cilj: Unaprjeđenje kvalitete življenja starijih i nemoćnih osoba osiguranjem socijalnih usluga u zajednici i sprječavanjem njihove...