Unaprjeđenje suradnje između civilnoga sektora i lokalne vlasti

Donatori: OSCE

Kratko opis:
Udruga MI, uz potporu organizacije OESS (OSCE) krajem lipnja 2005. počela je s aktivnostima vezanih za unaprjeđenje suradnje Grada šibenika i lokalnih organizacija civilnog društva.

ibenikSuradnja između javnog i nevladinog sektora sve je izraženija, a gradovi i općine preuzimaju sve intenzivniju ulogu u procesu lokalnog i regionalnog razvoja. U tom smislu jedan od ključnih čimbenika je i suradnja između vlasti, odnosno javnog sektora i neprofitnog sektora, odnosno nevladinih neprofitnih organizacija. Kako bi ta suradnja bila što djelotvornija, potrebno joj je sustavno pristupiti. Takav pristup sadržava određivanje prioriteta lokalnog razvoja te nakon toga transparentni postupak dodjele financijskih sredstava za rad udruga koje pokušavaju djelovati u smjeru utvrđenih prioriteta.

U trenutku pokretanja ovakvog projekta, izgrađivanje partnerskih odnosa između lokalne uprave i samouprave s nevladinim sektorom u Hrvatskoj, provodilo je samo nekoliko gradova: Rijeka, Split i Osijek, te je za pohvalu bila i nakana Grada šibenika da u ovom smislu poboljša suradnju s nevladinim organizacijama na području svoga djelokruga.

Rezultat ovog projekta je:
- potpisan Sporazum o suradnji Grada i nevladinih organizacija, usvajen na Gradskom vijeću
- izrađen postupak transparentnog financiranja projekata udruga u obliku natječaja na području grada šibenika

Tijekom ovog procesa, koji je trajao do početka prosinca, Udruga MI imala je ulogu koordinatora i konzultanta, međutim, ključnu ulogu imali su predstavnici nevladinih organizacija i predstavnici gradske uprave u šibeniku. Na vrlo sličnom projektu Udruga MI je surađivala s predstavnicima Grada Splita na izradi Sporazuma o suradnji i drugih procedura.

Tijek aktivnosti

Preliminarni sastanak

28. srpnja u Hotelu Jadran u šibeniku održana je prezentacija i sastanak sa šibenskim udrugama u sklopu projekta za unaprijeđenje suradnje organizacija civilnog društva i grada šibenika. Sastanak je trajao dva sata, na njemu je sudjelovalo 22 predstavnika udruga. Postignut je načelni dogovor oko načina rada na izradi Sporazuma.

Prva radionica

Početkom rujna 2005. godine, održana je prva radionica za izradu Sporazuma. Kroz rad u dvije manje skupine (skupina „Uprava“ i skupina „Udruge“) sudionici su imali priliku izraziti svoje stavove vezane za svoje obveze i očekivanja.

Tako je skupina „Uprava“ smatrala svojom obvezom:
• podupirati rad udruga i aktivnosti građana
• dio poslova i obveza prebaciti na rad udruga
• pronaći mehanizme da se u cjelosti provodi zakon (o socijalnom radu)

a očekuje od „udruga“ da:
• animiraju javnost oko pomaganja u rješavanju nekih problema
• rade transparentno uz kvalitetnu komunikaciju i koordinaciju
• same izrađuju projekte i same traže donatore

Skupina „Udruge“ je smatrala svojom obvezom:
• predstavljati sebe (udrugu) kroz plan i program rada
• koordinirati se s krovnim udrugama, mrežom, itd.
• raditi transparentno – pripremiti godišnja izvješća o ostvarenju plana i financijska izvješća
• popularizirati rad udruge

a očekuje od „uprave“ da:
• bude informirana o programima udruga
• financira prostor i režijske troškove udruga uz obvezno praćenje stvarnih aktivnosti i rezultata rada
• informira udruge o raspisanim natječajima – dodjeli sredstava
• pruža podršku u iznalaženju i propagiranju volonterskog rada

Uslijedila je zajednička diskusija o tome što je realno u navedenim obvezama i očekivanjima, a to je dovelo do općeg zaključka da je za kvalitetno rješavanje problema (u šibeniku) potrebna:
a) međusektorska koordinacija, odnosno koordinacija u određivanju prioriteta u kojoj će sudjelovati i Grad i predstavnici nevladinog sektora. A uz to je potrebno imati
b) mehanizme praćenja i vrednovanja za financirane projekte udruga, kako bi se osigurala kontrola i eventualno sankcioniranje.

Nakon toga su sudionici počeli raditi na samom tekstu Sporazuma o suradnji te su definirali uvodne odredbe, načela i glavni cilj. Načela: Partnerstvo, transparentnost, neovisnost nevladinog sektora, ravnopravne mogućnosti za sve. Glavni cilj: Razvoj civilnog društva i dobrovoljnog rada na temelju kojih će se graditi demokratsko, solidarno društvo sa svrhom što kvalitetnijeg života građana.

Druga radionica

Krajem rujna iste godine, radna grupa se podsjetila rezultata prošle radionice, odnosno formulaciji uvodnih odredbi Sporazuma, načelima suradnje i glavnom cilju.
Kako bi Sporazum što bolje odražavao potrebe lokalne zajednice grada šibenika, grupa je imala priliku izjasniti se o sljedećoj temi: “što ne želimo / smeta nam u razvoju civilnog društva u šibeniku (ne samo u odnosu lokalna vlast – udruge, nego i općenito)?“

U plenarnoj diskusiji, grupa je definirala sljedeći, zajednički popis prepreka koje prema njima najviše smeta u funkcioniranju razvoja civilnog društva u šibeniku:
• Nebriga za mlade (ovisnost, nezaposlenost, ponekad neodgovarajuće školovanje koje im se nudi)
• Korupcija
• Pritisak da se pripada nekoj političkoj opciji ili (financijskim) moćnicima
• Nebriga za osobe s posebnim potrebama (invalide, mentalno retardirane i ostale skupine; kronične bolesti; PTSP)
• Nemogućnost utjecaja i eventualnog prigovora na raspodjelu novca
• Davanje prioriteta sportskim klubovima (prilikom financiranja)
• Davanje prioriteta političkim istomišljenicima
• Manjak interesa za stvaranje partnerstva i zajedničko privlačenje donatora
• Nespremnost za stvaranje partnerstva
• Selekcija udruga nejasna (prilikom dodjele sredstava)
• Nedostaju procedure za dodjelu sredstava

U diskusiji koja je uslijedila, zaključeno je da je od iznimne važnosti za funkcioniranje razvoja civilnog društva u šibeniku uvođenje transparentne procedure financiranja projekata kojim će se značajno smanjiti nejasnoće i optuživanja, te će se povećati motiviranost udruga za stvaranjem suradničkih odnosa sa Gradom. Također, uvođenjem takove procedure, pred udrugama se postavlja zahtjev usvajanja osnovnih vještina kreiranja i vođenja projekata i programa, od pisanja projekata, provođenja aktivnosti, do izvještavanja. Važno je primjetiti da neke udruge već sada mogu odgovoriti takovim zahtjevima, međutim dosta udruga treba dodatne pomoći i edukacije iz ovog područja kako bi bile uspješnije.

Udruga MI je već unutar ovog projekta organizirala i održala jednodnevnu edukaciju o razvoju projektnih prijedloga, nakon konačne izrade Sporazuma o suradnji Grada i udruga. Gore navedene prepreke smo zatim grupirali i svrstali u nekoliko područja koja će se zatim naći i obraditi u Sporazumu.

Na primjer:
-Selekcija udruga nejasna (prilikom dodjele sredstava)
-Nemogućnost utjecaja i eventualnog prigovora na raspodjelu novca
-Pritisak da se pripada nekoj političkoj opciji ili (financijskim) moćnicima (da bi se lakše dobila sredstva)

Ove tri prepreke smo zajedno grupirali i možemo ih nazvati “Procedura dodjele sredstava“. Na ovaj način određena su još 3 područja smetnji i problema za koje će se u Sporazumu definirati mehanizmi rješavanja:
“Savjetovanje i unaprjeđenje kvalitete djelovanja“ – međusobno savjetovanje i konzultacije Grada i Sektora, tj.komunikacija i koordiniranje u zajedničkim tijelima oko određivanja prioriteta itd.
“Informiranje“ – međusobno informiranje je temelj za zajednički rad, suradnju i partnerstvo
“Partnerstvo“ – ovo područje se neće zasebno obraditi u Sporazumu, jer je cijeli Sporazum i određivanje procedure za financiranje zapravo splet mehanizama i procedura za ostvarivanje i unaprjeđenje partnerstva.

Nakon ovoga, definiran je veći dio Sporazuma za šibenik, koji je poslan kao prijedlog svim udrugama koje sudjeluju u procesu njegove izrade.

Potpisana izjava o suradnji

U cilju razvoja partnerskih odnosa između Grada šibenika i nevladinog sektora, točnije udruge MI, gradonačelnica Grada šibenika, Nedjeljka Klarić i Nives Ivelja, predsjednica Udruge MI potpisale su Izjavu o suradnji na provedbi projekta "Unapređenje suradnje Grada šibenika i organizacija civilnog društva". Projekt u cijelosti financira OESS, a ciljevi programa su unapređenje procedura za dodjelu sredstava udrugama, procedura savjetovanja i razvijanja partnerstva.

Treća radionica

Na ovoj radionici, osim predstavnika udruge MI, bila je i gđa Vesna Zec, predstojnica Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu Grada Splita. Gđa Zec je sudjelovala i u izradi i u provođenju aktivnosti koje su u vezi sa splitskim Sporazumom. Pokazalo se da je sudjelovanje Vesne Zec bilo više nego korisno, a njeno iskustvo je u značajnoj mjeri pomoglo u radu grupe na izradi šibenskog Sporazuma.

Najprije su sudionici kratko proanalizirali dotadašnji tekst Sporazuma te je zaključeno da se svi prisutni slažu oko formulacije navedenog dijela teksta. Nakon toga se pristupilo izradi zadnjeg dijela, koji se odnosi na:
a) ulogu Savjeta u provođenju Sporazuma - radnog tijela sastavljenog od predstavnika Grada i Sektora i
b) „Akcijski plan“, odnosno plan glavnih aktivnosti koje će Savjet provoditi u narednom periodu nakon potpisivanja Sporazuma

Oko načina formiranja savjeta i njegove uloge povela se poduža i zanimljiva rasprava koja je rezultirala određivanjem osnovnih uloga Savjeta. Također su identificirani neki mehanizmi i procedure koje su potrebne da bi se Savjet oformio i održao, kako bi se na kraju ciljevi Sporazuma mogli ostvariti, a koje će ujedno pomoći održivosti i boljoj organiziranosti Sektora u gradu šibeniku. U tom smislu je predložena inicijativa za stvaranjem Foruma udruga grada šibenika (organizirana mreža šibenskih udruga) iz kojeg bi se iznjedrio i Savjet za provođenje Sporazuma, ali koji bi i šire mogao (trebao) raditi na razvoju civilnog sektora u šibeniku.

Vezano za Akcijski plan, smatramo da se grupa za početak mudro odlučila za provođenje „samo nekoliko aktivnosti“, imajući u vidu da se Sporazum po prvi puta uvodi te da još ne postoje organizirane aktivnosti više udruga u obliku Foruma. Datum potpisivanja Sporazuma između Grada i Sektora naknadno je javno objavljen u medijima. Dogovoreno je da Sektor predstavljaju udruge i svaka udruga (koja to želi) će potpisati «Izjavu o pristupanju». Predstavnici udruga su zamoljeni da obavezno potpišu Izjavu, ukoliko podržavaju Sporazum. Predstavnici Sektora (njih četvero) birati će se u Savjet za provođenje Sporazuma samo iz skupine onih udruga koje su potpisale Izjavu o pristupanju.

Izdvojeni programi udruge

Creating Welcoming Communities
Creating Welcoming Communities

Naziv projekta: "Creating Welcoming Communities" Trajanje projekta: od 2017.Implementing partner: Udruga "MI" - Split Donator:...

Volonterski centar Split
Volonterski centar Split

Trajanje: od 1998.- nadalje  Dosadašnji donatori: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva AED Ured za udruge Vlade RH Ministarstva...

Mi i mudrost grada
Mi i mudrost grada

Trajanje:Od 1998 - kontinuirano Korisnici: Starije osobe, VolonteriDonatori:CNF, Ministarstvo u Vladi RH; Poglavarstvo Grada...

Centar za razvoj civilnoga društva
Centar za razvoj civilnoga društva

Cilj: Pruža usluge udrugama u regiji, promiče i razvija volonterski rad i međusektorsku suradnju. (Do)sadašnji projekti: Program...

Programi/projekti trenutno u provedbi

PROCAREFUL - PRO.active CARE F.or U.sers L.ife
PROCAREFUL - PRO.active CARE F.or U.sers L.ife

Projekt PROCAREFUL - PRO.active CARE F.or U.sers L.ife podržava Interreg CENTRAL EUROPE Program uz sufinanciranje iz Europskog...

Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u implementaciji Europskog stupa socijalnih prava u Hrvatskoj
Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u implementaciji Europskog stupa socijalnih prava u Hrvatskoj

Projekt „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u implementaciji Europskog stupa socijalnih prava u Hrvatskoj“ Razdoblje trajanja...

"Najjača karika - volontiraj za sebe, volontiraj za druge"

Kroz projekt „Najjača karika-volontiraj za sebe, volontiraj za druge“ Udruga „MI“–Split i „ZvoniMir“ će ojačati kapacitete 10...

Početak projekta “SOS za OCD”
Početak projekta “SOS za OCD”

U sklopu Poziva na dostavu projektnih prijedloga “Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice”, Mreža...

Projekt
Projekt "Aktiviraj se i kreni!"

Centar za cjeloživotno obrazovanje i kulturu Zlatna vrata je nositelj projekta Aktiviraj se i kreni! razvoj programa za aktivno...

Projekt
Projekt "Radius V"

Projekt "Radius V" je usmjeren na kreiranje poticajnog okruženja za razvoj volonterstva kroz uspostavljanje jedinstvene...

STEP - Program regionalnog razvoja civilnoga društva i lokalnih zajednica u Republici Hrvatskoj.
STEP - Program regionalnog razvoja civilnoga društva i lokalnih zajednica u Republici Hrvatskoj.

Trajanje: od 1.07.2007. Donator: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva Program je dio cjelovitog Programa regionalnog...

Centar Zlatno doba
Centar Zlatno doba

Cilj: Unaprijeđenje izvan-institucionalnih socijalnih usluga starijim građanima Splita prilagođenih potrebama korisnika uz...

Provedeni programi/projekti

Pro-NGO - kvalitetnijim upravljanjem do društvenih promjena

Pro-NGO - kvalitetnijim upravljanjem do društvenih promjena je projekt usmjeren na jačanje kapaciteta organizacija civilnog...

Pilot projekt: Aktivnosti za starije osobe u dnevnom boravku gradskog kotara Bol

Kvaliteta života starijih ljudi odražava se na ukupnu kvalitetu života u zajednici pa i na sustav vrijednosti. U društvu...

Društveno poduzetništvo u turizmu - Inovativni volonturistički proizvod

Projekt "Društveno poduzetništvo u turizmu “Inovativni volonturistički proizvod" s provedbom je započeo 17. rujna 2020. Nositelj...

"Klis u centru“ partnerstvo za aktivnu zajednicu

Dobrovoljno vatrogasno društvo Klis nositelj je projekta "Klis u centru“ Partnerstvo za aktivnu zajednicu" poziva "Prostori...

Projekt "Prilika za rad": info o projektu

Kroz Zaželi - program zapošljavanja žena, cilj je osnažiti i unaprijediti radni potencijal teže zapošljivih žena i žena s nižom...

Aktivna i kvalitetna starost

Naziv projekta: Aktivna i kvalitetna starost Naziv korisnika/ partnera uprojektu: korisnik: Udruga MI- Split; partneri: udruga...

Volonteri kao snaga solidarnosti u vremenima krize

Međunarodni projekt "Volonteri kao snaga solidarnosti u vremenima krize" financiran je iz programa Europa za građane. Nositelj...

Usluge prijevoza za starije osobe na području grada Splita

U partnerstvu Udruge "MI"- Split, Centra za socijalnu skrb Split i MI Centra za pomoć u kući, a uz financijsku podršku...

Žene rade

Projekt "Žene rade" s provedbom je na području Općine Kistanje započeo 22. veljače 2019., a trajat će do 22. kolovoza 2021....

Prilika za rad

Naziv projekta: Prilika za rad Trajanje projekta: 30 mjeseci Nositelj projekta: Općina Klis Projektni partneri: Općina Dugopolje Općina...

Zaštita prava starijih osoba

S provedbom je u studenom 2017. započeo jednogodišnji projekt "Zaštita prava starijih osoba - promocija, informacija, edukacija",...

Volonteri iz školskih klupa

Naziv projekta:  "Volonteri iz školskih klupa" Trajanje projekta: 18 mjeseci (01.06.2017. – 30.11.2018.) Nositelj projekta:...

Hrvatska volontira - Pozitivna struja volonterstva

'Hrvatska volontira - pozitivna struja volonterstva' naziv je projekta, kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog...

Zaštita starijih osoba razmjenom iskustva i znanja stručnih osoba...

Naziv projekta: "Zaštita starijih osoba razmjenom iskustva i znanja stručnih osoba te putem edukativnih, savjetodavnih i...

Volontiranjem protiv nasilja

Naziv projekta:  "Volontiraj protiv nasilja" Trajanje projekta: 12 mjeseci (1.11.2016.-31.10.2017.)Nositelj projekta: Udruga "MI" -...

Optimizing Volunteer Services in Times of Refugee Crisis

Naziv projekta: Optimizing Volunteer Services in Times of Refugee Crisis Trajanje projekta: 1.9.2016. – 30.11.2017. Vrijednost...

Otvorite granice za pustolovine i nove mogućnosti putovanja

TRAJANJE 18 mjeseci, 15.4. 2016.-14.10.2017. PARTNERI: Nositelj koordinator: Udruga „MI“ - Split HR Partner: Udruga za razvoj...

Korporativno volontiranje kao forma filantropije

Broadening the field of cooperation – corporate volunteering as an innovative form of philanthropy and a resource for civil...

Volontiranje - prilika za nove kompetencije

Trajanje projekta: 16 mjeseci (12.2.2015. - 12.6.2016.) Vrijednost projekta: 153.253,77€ Opći cilj: Podržati socijalnu inkluziju i povećati...

Qualitywatch

Naziv projekta QUALITYWATCH: Aktivna uloga organizacija civilnog društva u praćenju i promociji kvalitete u visokom obrazovanju u...

Solidarnost i kvaliteta u pružanju socijalnih usluga

U okviru Europskog socijalnog fonda, Udruga MI nositelj je projekta "Solidarnost i kvaliteta u pružanju socijalnih usluga" koji je...

Projekt "Za bolji početak"

Projekt “Za bolji početak” dio je obuhvatnog UNICEF- ovog programa i akcije pod nazivom: Igraj za naše boje – naša zajednica za...

Jednake mogućnosti - inkluzivno volontiranje kao put prema integraciji i većoj zapošljivosti

Nositelj projekta: Volonterski centar Osijek Trajanje projekta: 1 godina (prosinac '10 – prosinac '11) Vrijednost projekta:...

Kistanje - inkluzivna zajednica

Nositelj:Općina Kistanje Partner:Udruga Mi Donator:EU IPA 2007 Trajanje:18 mjeseci (ožujak 2014.-lipanj2015) Područje: Općina Kistanje,...

Volonterski centri - spona između volonterstva i zapošljivosti mladih

Trajanje projekta: 12 mjeseci (svibanj 2011 - travanj 2012)      Vrijednost projekta:  € 109.855     Geografski fokus:  Županije...

Zelena mreža d.o.o.

Provodeći program "Izgradnja održivih zajednica na PPDS-u" u suradnji s Uredom visokog povjerenika za izbjeglice u Hrvatskoj...

Pokreni sebe, promijeni svijet - mobilizacija potencijala volontiranja u prevenciji nasilja među mladima"

Opći cilj: Osigurati bolje prepoznavanje i korištenje potencijala kojeg volontiranje ima u prevenciji nasilja među mladima kroz...

Skrb o starijima na područjima od Posebne državne skrbi

"Skrb o starijima u PPDS-u kroz volonterski rad i sudjelovanje zajednice" naziv je novog IPA projekta kojeg će provoditi Udruga...

Volonterski centri - spona između volonterstva i zapošljivosti mladih

Trajanje projekta: 12 mjeseci (svibanj 2011 - travanj 2012)      Vrijednost projekta:  € 109.855     Geografski fokus:  Županije...

USAID CroNGO - financijske potpore udrugama

Cilj:Udruga Mi kao lokalni partner za Dalmaciju, pruža tehničku pomoć i sudjeluje u administriranju malih financijskih potpora za udruge...

Ustanova za njegu i pomoć u kući

Trajanje:Od 2004Korisnici:Starije osobeDonatori:CNF, INA, Europska zajednica, Ministarstvo u vladi RHCilj: Neprofitna...

Zaklada Kajo Dadić

Udruga je osnovala tri organizacije s kojima surađuje i dijeli resurse: Zakladu "Kajo Dadić" čija je djelatnost potpora studentima...

Info centar

Cilj: Savjetovanje, pravne i usluge socijalnog rada u savjetovalištu i na terenu s ciljem trajnog rješavanja izbjegličkog statusa....

Održivi razvoj u područjima povratka

Donatori: CARETrajanje: Projekt je započeo 15. svibnja 2004., a trajao je do kraja listopada 2005.Udruga Mi je od listopada...

Unaprjeđenje suradnje između civilnoga sektora i lokalne vlasti

Donatori: OSCE Kratko opis:Udruga MI, uz potporu organizacije OESS (OSCE) krajem lipnja 2005. počela je s aktivnostima vezanih za...

Podrška organizacijama civilnoga društva Zadra

Donatori: OSCEUkratko opis:U sklopu projekta predstavnici zadarskih udruga imali su priliku razviti plan i strategiju...

Mi centar za pomoć i njegu

Udruga je osnovala tri organizacije s kojima surađuje i dijeli resurse: Zakladu "Kajo Dadić" čija je djelatnost potpora studentima slabijeg...

Knjižnica

U prostoru Sinjske 7, djeluje i knjižnica. Od 1999. godine Udruga Mi posuđuje knjige iz područja psihologije, socijalnog rada,...

Program za prevenciju suicida

Cilj: Edukacije o odnosu prema suicidalnom ponašanju i pružanje savjetodavnih usluga suicidalnim osobama i članovima njihovih...

Održivi razvoj u područjima povratka

Udruga Mi je od listopada 2004. uključena kao implementacijski partner Care International-a u projekt "Održivi razvoj u područjima od...

Mreža socijalne potpore

Mobiliziranje resursa lokalne zajednice u rješavanju socijalnih pitanja - provodio se kao pilot projekt 2003. i 2004. godine u...

Projekti u suradnji s Gradom Splitom

Opći cil:Unaprijediti socijalnu uključenost starijih građana poticanjem aktivnog starenja i utjecajem na stavove javnosti o ulozi...

Projekti u suradnji sa Županijom Splitsko-dalmatinskom

Opći cilj: Unaprjeđenje kvalitete življenja  starijih i nemoćnih osoba osiguranjem socijalnih usluga u zajednici i sprječavanjem njihove...

finpoUdruga "MI" - Split je partner Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva u provedbi programa
Regionalnog razvoja civilnoga društva i lokalnih zajednica.

UNHCR logoUdruga "MI" - Split je dugogodišnji implementing partner Visokog povjerenika UN-a za izbjeglice u provedbi programa
"Izgradnja društva dobrodošlice".

hrvatska mreza

Ured za udruge

Projekt PROCAREFUL sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Izražena stajališta isključiva su odgovornost Udruge "MI" - Split i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.“